Bodo Kox - Etiuda & Anima
facebook
plakat

25. MFF Etiuda&Anima -
 Plakat

Etiuda&Anima

25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy
20 - 25. 11. 2018

en
Etiuda&anima newsletter

Rozwiń Menu

Zwiń Menu

Bodo Kox

Bodo Kox

Bodo Kox jest czołowym przedstawicielem polskiego offu, niezależnym filmowcem, aktorem, scenarzystą, happenerem. Urodził się 22 kwietnia 1977 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem filologii polskiej o specjalności dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi oraz w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Wystąpił w najbardziej popularnych filmach niezależnych ostatnich lat, tj. „Bolączce sobotniej nocy”, „Krwi z nosa”, „Ugorze” oraz „Homo Father”.  Za rolę Pabla we „Krwi z nosa” otrzymał nagrodę OFFskara 2005 w kategorii najlepszy aktor. Natomiast za role w „Ugorze” i „Homo Father” został doceniony  specjalnym wyróżnieniem jury Konkursu Kina Niezależnego na XXX FPFF w Gdyni.

Wspólnie z Filipem Zawadą wyreżyserował ponad 10 filmów krótkometrażowych, w tym „Marco P. i złodzieje rowerów” (2005), uważany za jeden z najważniejszych filmów polskiego offu. Jego pełnometrażowy debiut fabularny – „Dziewczyna z szafy” (2012) – należy do najoryginalniejszych rodzimych  filmów ostatnich lat, który wzbudził duży entuzjazm wśród krytyków i publiczności. Tej jesieni na ekrany kin weszła jego kolejna pełnometrażowa fabuła – „Człowiek z magicznym pudełkiem” (2017), będąca melodramatem w anturażu science-fiction. Bodo Kox wyreżyserował także spektakl telewizyjny „Amazonia” (2015).