facebook
plakat

plakat

Etiuda&Anima

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy
21 - 26. 11. 2017

en
Etiuda&anima newsletter

Rozwiń Menu

Zwiń Menu

Czeski rok / Špalíček

6.11.2016

Jest to pierwszy pełnometrażowy film Jiříego Trnki z 1947 roku. Do jego wykonania użyto lalek i animacji poklatkowej. „Czeski rok” oparty jest na czeskim folklorze i jego rytuałach zebranych przez Františka Hrubína w książce o tym samym tytule. Składa się z sześciu sekwencji, które obrazują rytm życia czeskiej prowincji na tle zmieniających się pór roku. Film zdobył wiele prestiżowych nagród i przyniósł Trnce międzynarodowe uznanie.

„Jiříego Trnkę (1912-1969) okrzyknięto „Disneyem Wschodu”, gdyż po wojnie był najpoważniejszą konkurencją dla potentata animacji. Dzieła studia Trnki całkowicie odbiegały jednak od disnejowskich kanonów. Łączyło je podejmowanie tematów nieobecnych dotąd w filmach animowanych oraz bogata strona formalna – wyróżnik tak zwanej czeskiej szkoły animacji.

(…) W twórczości Trnki zachwyca dbałość o szczegół: animowane postaci posiadają nawet własne odbicia w tafli wody, a ich ruchy odpowiadają rzeczywistym zachowaniom – w tym celu filmowcy mierzyli często za pomocą stopera czas własnej reakcji podczas wykonywania określonej czynności, a następnie przeliczali ten wynik na czas ekranowy. Natomiast od początku lalki Trnki pozbawione były detali: proste twarze, obłe kształty, dłonie bez palców; stało się to rozpoznawalnym stylem Studia Jiříego Trnki.”

Mikołaj Góralik, Jiří Trnka: Disney Europy Wschodniej, „EKRANy” 2015, nr 5 (27), s. 62, 64

reż., scen. Jiří Trnka, muz. Václav Trojan, Czechosłowacja 1947, animacja, 75 min.

23 listopada (środa), 17.45
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala