facebook
plakat

plakat

Etiuda&Anima

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy
21 - 26. 11. 2017

en
Etiuda&anima newsletter

Rozwiń Menu

Zwiń Menu

Decasia

18.10.2016

Film Billa Morrisona zrealizowany metodą found footage. Jest to wizualny eksperyment, bazujący na starych, rozkładających się taśmach filmowych z epoki kina niemego. „Decasia”, pozbawiona tradycyjnej fabuły i dialogów, przyjmuje formę hipnotycznego kolażu z niszczejących archiwalnych obrazów, którym towarzyszy, napisany specjalnie na potrzeby tego filmu, symfoniczny utwór Michaela Gordona.

decasia_22

„Ten 70-minutowy film został w całości skompilowany z fragmentów, które z racji minionego czasu i warunków, w jakich były przechowywane, uległy częściowemu rozpadowi. Poprzez trzykrotne spowolnienie tempa przesuwu taśmy filmowej, na ekranie dokładnie widać, w jaki sposób ulegają zniszczeniu poszczególne kadry, które niemal „umierają” na oczach widzów.  Rozpad, jaki dokonuje się na poszczególnych obrazach, stanowi dodatkową warstwę filmu, stając się jego tematem i potęgując  wymiar estetyczny. Wykorzystane w Decasii materiały zostały tak dobrane, by – jak podkreśla reżyser – ukazać paradoksalność podstawowego życiowego doświadczenia: wiary człowieka we własną nieśmiertelność, która stanowi fundament wszelkiej ludzkiej kreatywności oraz towarzyszącego jej nieustannie poczucia, że pewnego dnia każdy z nas umrze. Jednocześnie film ten odczytywać można jako dowód nieśmiertelności. Materiały wybrane przez reżysera, które dawno zostały zapomniane, bądź nigdy wcześniej ich nie doceniono, na nowo ożywają i jeszcze silniej niż dotychczas oddziałują na odbiorców.”

Paulina Haratyk, Found footage: o niezwykłym uroku „obrazów z odzysku”, „EKRANy” 2011, nr 3-4, s. 76

decasia-12

Bill Morrison (ur. w 1965 roku) – zamieszkały w Nowym Jorku artysta, reżyser i producent filmów eksperymentalnych i dokumentalnych. Realizuje filmy metodą found footage, łącząc rzadkie materiały archiwalne z muzyką współczesną. Jego prace pokazywane były w galeriach, kinach, teatrach i salach koncertowych na całym świecie.

reż., scen.: Bill Morrison, USA 2002, 70 min.

10 found footage w wyborze Macieja J. Drygasa

26 listopada (sobota), 16.00
Kijów Centrum – Duża Sala