Dokumenty Herza Franka - Aktualności 2017 - Etiuda&Anima
facebook
plakat

25. MFF Etiuda&Anima -
 Plakat

Etiuda&Anima

25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy
20 - 25. 11. 2018

en
Etiuda&anima newsletter

Rozwiń Menu

Zwiń Menu

Dokumenty Herza Franka

13.11.2017

Na 24. MFF Etiuda&Anima odkrywamy na nowo spuściznę Herza Franka, jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych dokumentalistów.

 

Herz Frank, ur. 1926 r. w Łudze, to wybitny łotewski realizator filmów dokumentalnych, zaliczany do narodowej „Nowej Fali” i tzw. ryskiej szkoły poetyckiego dokumentu. Zmarły w 2013 r. w Izraelu artysta nakręcił ponad 80 filmów dokumentalnych, uprawiając w nich konsekwentnie, przez większą część twórczego życia w trudnych sowieckich realiach, kino autorskie. W swoich osobistych filmach poruszał się na granicy wstrząsającej wymowy poruszanych tematów, poetyckiego klimatu i fundamentalnych etycznych pytań. Był reżyserem i scenarzystą własnych filmów, dopuszczał jednak też do ich realizacji swoich bohaterów. Jak wielu innych twórców klasycznej epoki światowego dokumentu podejmując się realizacji interesującego tematu, był otwarty na jego rozwój w trakcie realizacji, bo – o czym był przekonany – nie warto kręcić filmu dokumentalnego, jeśli wiemy, jak on się zakończy.

Starszy o 10 minut

Trzy prezentowane podczas retrospektywy filmy („Starszy o dziesięć minut”, „Pieśń nad pieśniami”, „Sąd najwyższy”) należą do największych osiągnięć Herza Franka. Za najgłośniejszy uchodzi film „Starszy o dziesięć minut” (1978), wspaniały pean na cześć dziecięcego przeżycia, emocjonalnego dojrzewania w kontakcie ze sztuką. Ta niezwykła rejestracja, która miała przed laty swoją premierę na festiwalu w Cannes, wpłynęła na kilka pokoleń twórców filmowych, spośród których siedmiu: Jim Jarmush, Wim Wenders, Aki Kaurismaki, Werner Herzog, Chen Kaige, Victor Erice i Spike Lee zinterpretowało na swój sposób pojęcie czasu, pozostając wiernymi głównym problemom twórczości Herza Franka – życiu, miłości i śmierci.

 

23 listopada (czwartek), 15.30
Kijów Centrum – Sala duża