facebook
plakat

plakat

Etiuda&Anima

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy
21 - 26. 11. 2017

en
Etiuda&anima newsletter

Rozwiń Menu

Zwiń Menu

Ederly

14.10.2016

Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater – Słow. Miasto i jego mieszkańcy osaczają bohatera. Pokusa, by uległ i wyzbył się swojej tożsamości jest bardzo silna. Niezdecydowanie Słowa (w tej roli doskonały Mariusz Bonaszewski) niepokoi i bawi zarazem. Kto wygra w tej grze? Czy ktokolwiek może w niej wygrać?

ederly2

„Ederly” wyreżyserował Piotr Dumała – wybitny, ceniony i wielokrotnie nagradzany na całym świecie twórca animacji. To jego drugi film fabularny. Zdjęcia były realizowane na Mazurach, Śląsku oraz w okolicy Warszawy. Film można uznać za surrealistyczną komedię, przewrotny kryminał lub filozoficzny traktat o życiu. Nieoczywista fabuła została opowiedziana poprzez wysmakowane czarno-białe kadry, nawiązujące do stylistyki kina niemego. Całość dopełniają brawurowe kreacje aktorskie.

„Ederly” światową premierę miało na 30. MFF w Mar Del Plata (Argentyna). Polska premiera odbyła się podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Film był prezentowany w Konkursie Głównym i zdobył drugie miejsce w plebiscycie publiczności. „Ederly” było prezentowane także na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Tam również film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Widzowie porównywali atmosferę filmu do dzieł Borgesa, Gombrowicza, Mrożka i Kafki.

W „Ederly” swoją pierwszą i ostatnią rolę w filmie fabularnym zagrał Jerzy Płażewski, wybitny historyk i krytyk filmowy. Wcześniej Jerzy Płażewski współpracował z Piotrem Dumałą przy okazji obu części animacji „Dr Charakter przedstawia”. Autor „Historii kina” i „Języka filmu” użyczył w nich głosu tytułowej postaci. W pozostałych rolach wystąpili: Aleksandra Popławska, Gabriela Muskała, Piotr Skiba, Aleksandra Górska, Wiesław Cichy, Janusz Chabior, Andrzej Szeremeta, Helena Norowicz, Piotr Bajor.

reż. i scen.: Piotr Dumała, zdj. Adam Sikora, muz. Selma Mutal, Polska 2016, 87 min.

27 listopada (niedziela), 16.00
Kijów Centrum – Duża Sala