facebook
plakat

plakat

Etiuda&Anima

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy
21 - 26. 11. 2017

en
Etiuda&anima newsletter

Rozwiń Menu

Zwiń Menu

Michaël Dudok de Wit

Urodzony w 1953 roku holenderski reżyser, twórca filmów animowanych i ilustrator. Studiował w genewskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1978 roku ukończył the West Surrey College of Art filmem dyplomowym THE INTERVIEW/WYWIAD. Autor nagradzanych filmów reklamowych, wykładowca, a także autor i ilustrator książek dla dzieci.

W 1994 roku został nominowany do Oscara za krótkometrażową animację THE MONK AND THE FISH/MNICH I RYBA, by sześć lat później zdobyć statuetkę Oscara w kategorii animowanego krótkiego metrażu za FATHER AND DAUGHTER/OJCIEC I CÓRKA (2000). Film nagrodzony został również nagrodą BAFTA oraz Grand Prix w Annecy. To właśnie ten film tak spodobał się słynnemu Studiu Ghibli, że zaproponowało pierwszą w swojej historii współpracę zagranicznemu twórcy. Jej efektem stał się pierwsza w karierze de Wit pełnometrażowa animacja THE RED TURLE/CZERWONY ŻÓŁW (2016), niezwykła historia rozbitka, który na bezludnej wyspie buduje swoje drugie życie w towarzystwie tajemniczego czerwonego żółwia przemienionego w kobietę.

Michaël Dudok de Wit jest znany ze swojego nieustannego dążenia do perfekcji, co doskonale uchwycili twórcy dokumentu PRAGNIENIE MICHAELA DUDOK DE WIT (2016), towarzyszący mu w dwuletniej pracy nad CZERWONYM ŻÓŁWIEM.

Znakiem rozpoznawczym de Wita stało się miękkie pociągnięcie pędzla oraz wykorzystywanie tuszu i akwareli. Inspiracje czerpie m.in. ze sztuki chińskiej i japońskiej, ale do grona swoich ulubionych artystów zalicza rosyjskiego mistrza filmów animowanych Jurija Norsztejna. Lubi eksperymenty, co pokazał w krótkometrażowej THE AROMA OF TEA/ AROMAT HERBATY (2006) wykonanej… esencją z herbaty.