facebook
plakat

plakat

Etiuda&Anima

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy
21 - 26. 11. 2017

en
Etiuda&anima newsletter

Rozwiń Menu

Zwiń Menu

Szaleństwo Hitlera

15.10.2016

Amerykański mockument autorstwa Billa Plymptona. Satyra o życiu i marzeniach nazistowskiego dyktatora, Adolfa Hitlera. Film opowiada o niespełnionej karierze Hitlera jako animatora, który chciał stworzyć miejsce przypominające Disneyland, nazwane Nazilandem.

Opierając się na informacjach, że Hitler pragnął zostać malarzem, a także na doniesieniach, że ponoć kochał Disney’owską „Królewnę śnieżkę i siedmiu krasnoludków”, Plympton przedstawia sekretną historię Trzeciej Rzeszy, w której miała powstać 4-godzinna, animowana saga „Nibelungi” z… kreskówkowym kaczorem.

hitlers-folly

„Hitler’s Folly” pokazuje, co mogłoby się stać, gdyby kariera artystyczna Hitlera przebiegła inaczej i, zamiast okrutnym dyktatorem, stałby się twórcą animacji na miarę Walta Disneya.

Bill Plympton jest przedstawicielem amerykańskiej animacji niezależnej, a także grafikiem, rysownikiem i filmowcem. W 1987 roku otrzymał nominację do Oscara za krótkometrażową animację „Twoja twarz”. Jest autorem ponad 40 krótkich filmów animowanych i 6 pełnometrażowych, a także komiksu „The Sleazy Cartoons of Bill Plympton”.

 

Reż., scen.: Bill Plympton, wyst.: Dana Ashbrook, Eden S. Bales, Catherine Branscome, USA 2016, 67

27 listopada (niedziela), 18.00
Kijów Centrum – Duża Sala